Güçlerimizi birleştirdik, eğitimciler ve öğrenciler için harika bir çalışma hazırladık…

İlk kayıt olanlara özel ayrıcalıklardan yararlanın!

 

Değerli eğitimci meslektaşımız;

Türkiye’de her yıl binlerce üniversiteli bölümünden ve üniversitesinden memnun olmadığı için yatay geçiş haklarını kullanıyor, 500.000’den fazla üniversite öğrencisi ya da mezunu tekrar sınava giriyor!

Bir kısmı ise sevmedikleri ve beklentilerini karşılamayan üniversiteye ve programa devam edip ömürlerinin önemli bir kısmını mutsuz geçiriyor.

Bunun yanında, hem birçok araştırma hem de siz Rehber Öğretmenlerin deneyimleri bize öğrencilerin çok çok büyük bir bölümünün bilinçsiz, kendilerine uygun olmayan programları ve üniversiteleri puanları odaklı tercih ettiklerini gösteriyor.

Bu sorunun çözümü için bir sistem tasarladık!

Nur Erdem ÖZEREN ve Engin KARADAĞ olarak tecrübelerimizi birleştirdik ve Türkiye’nin en kapsamlı tercih sistemiyle ile karşınıza çıkıyoruz!

Nur Erdem ÖZEREN’in Meslek ve Bölüm seçimi, Kariyer Planlama konusundaki çalışmaları ile, Engin KARADAĞ’ın TÜMA ve diğer Üniversite Analiz çalışmalarındaki bilgileri birleştirdik ve ortaya bu çalışma çıktı!

Tasarladığımız sistemin temel amacı, gerek üniversite gerekse program tercihlerinde çoklu veri kullanarak en iyi tercih listesini oluşturmak.

Öğrencinin vereceği bilgilere göre KİŞİYE ÖZEL Tercih Listesi oluşturan bu sistem gençleri sadece puan ve sıralamaya göre tercih yapmaktan kurtaracak!

Peki sistemde hangi bilgiler olacak?

 • Henüz yayınlanmamış üniversite + bölüm bazlı memnuniyet verilerinin de dahil olduğu TÜMA Verileri
 • YÖK Atlas Verileri
 • ÖSYM Verileri
 • YÖK Üniversite Raporu Verileri
 • Üni-Veri Verileri
 • Üniversitenin bulunduğu şehre karşı öğrencilerin Şehir Memnuniyetleri
 • Şehirlerin Sosyo-Ekonomik İndeksleri
 • Şehirdeki Yurt Kapasitesi
 • Akademik Ekoloji Verileri

Bu bilgiler nasıl kullanılacak?

 • Yukarıdaki verileri kullanılarak üniversitelerin bütün lisans programlarının ayrıntılı olarak güçlü ve zayıf yönlerini bulabilecek, bunları filtreleyebilecek ve önemli gördüğünüz boyutlarda sıralama yapabileceksiniz.
 • Rehber Öğretmenler tüm bilgileri araştırma ve karşılaştırma için kullanabilirken, öğrenciler kendilerine özel çıkan sonuçların detaylarını görebilecek.
 • Adaylara sorulacak sorularla öz-değerlendirme ve beklentileri ölçülecek ve tercih sistemine dahil edilecek.
 • Bunlar; mesleki ilgi, üniversiteden beklenti, nasıl bir şehirde eğitim almayı istemeleri, eğitimleri için ortalama olarak aylık ne kadar para ayırabilecekleri, gelecek beklentileri, vb…

Sistemimizde nihai amaç, her aday için puana göre bilinçsiz tercih yapmamalarını sağlamak, sadece üniversiteye yerleşme aşamasında değil, gerek en az dört yıllarını geçirecekleri üniversite yaşamlarında ve okudukları programda, gerekse de uzun yıllar boyunca sürdürecekleri mesleklerinde en yüksek seviyede memnun ve mutlu olmalarını sağlamak.

Kapsam ve Ücretlendirme

Sistemde ücretsiz erişilebilecek bilgilerin yanında, yazılım ve operasyonel maliyetleri karşılamak amacıyla cüzi bedellerle erişilebilecek bilgiler de olacak. Bu kapsamda, Temmuz ayı içerisinde, sisteme ilk üye olacak 500 Tercih Danışmanı Rehber Öğretmen’e hem indirimli ücret uygulanacak.

Bu çerçevede, sistemle ilgili önerilerinizi, makul üyelik ücreti ne olmalı sorusuna cevaplarınızı, şimdiden “şu bilgiler de olsa iyi olur” gibi yorumlarınızı almaktan mutluluk duyarız.

Şimdiden teşekkürlerimizle.